Kamień księżycowy w biżuterii

Kiedyś wierzono, że dzięki posiadaniu adularu, a więc minerału, zostanie się obdarzonym umiejętnością przepowiadania przyszłości. Inni twierdzili, że pomaga im w przezwyciężeniu wszelkiego rodzaju niemocy zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Za naszą wschodnią granicą uważano, że kładąc go pod poduszką, w nocy przyśni się obraz przyszłego małżonka. Choć często trudno wierzyć w tego typu legendy, to jedno pozostaje pewne i niezmienne od wielu lat - kamień księżycowy wciąż cieszy się dużą popularnością. Dlatego też często stosuje się go w jubilerstwie jako uzupełnienie pierścionków, wisiorków czy bransoletek. Szczególną uwagę powinny poświęcić mu osoby urodzone w czerwcu, ponieważ uważa się, że jest to ich tradycyjny minerał.

Kamień księżycowy - dlaczego jest tak wyjątkowy?

Adular należy do skaleni. To grupa najliczniejszych minerałów na Ziemi, ponieważ występują praktycznie we wszystkich rodzajach skał. Kamień księżycowy należy do odmiany skalenia potasowego ortoklazu. Swoją popularność zawdzięcza efektowi optycznemu, dzięki któremu po powierzchni obracanego minerału widać srebrno-perłową poświatę podobną właśnie do światła naturalnego satelity Ziemi. Efekt ten nazywa się adularyzacją. Dochodzi do niego za sprawą rozproszenia i inferencji światła na listewkowych wrostkach skalenia sodowo-wapniowego.

Właściwości kamienia księżycowego

Kamień księżycowy posiada barwy od jasnoniebieskiej do ciemnoniebieskiej. Może także występować w kolorze brunatnawej z niebieskimi refleksami. Jego gęstość wynosi około 2,56 g/cm³. W skali Mohsa osiąga twardość na poziomie 6-6,5. Należy jednak uważać, ponieważ jest on dosyć kruchy. Dlatego też trzeba uważać, aby go nie zarysować. Można delikatnie go umyć pod bieżącą wodą w przypadku, kiedy się zabrudził. Najczęściej minerał ten obrabia się przez szlif kaboszonowy, ponieważ podkreśla on wyjątkowość adularu. W przypadku, kiedy szlifierz otrzymał doskonale przezroczysty surowiec, może ewentualnie wykonać szlif fasetowy.

Adular wydobywany jest m.in. w Szwajcarii, USA, Australii. Jednak najlepszej jakości minerały pochodzą z Indii i ze Sri Lanki. Są to często niewielkie kopalnie, które pozyskują ten surowiec ręcznie, ponieważ kierują się polityką zrównoważonego wydobycia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl