Onyks w biżuterii

bransoletka z onyksuKażda biżuteria, która została ozdobiona kamieniem szlachetnym jest niezwykle wyjątkowa. Choć zazwyczaj cena takich błyskotek jest wyższa niż zwykle, to i tak znajdą one swoich zwolenników. Szczególnie popularny obok diamentów czy szafirów jest onyks. Najczęściej spotykany i wykorzystywany jest w czarnej postaci, jednak nie należy zapominać również o czerwonych i zielonych odmianach. Ten klejnot to podkategoria chalcedonu i krzemionki. Najbardziej charakterystyczne dla tego kamienia są rozwarstwienia. Powstają one z połączenia kwarcu oraz moganitu i można je podziwiać w formie regularnych linii, które są ozdobne.

Onyks, czyli minerał chroniący starożytnych mieszkańców przed złymi mocami

Minerał ten jest rzadko spotykany, ponieważ powstaje w naturalny sposób w pustkach skał wulkanicznych, które zostały wydrążone przez gazy. Można je spotkać przede wszystkim w Ameryce Południowej, Australii, Indiach, a także na terenie Stanów Zjednoczonych. Kamień szlachetny znano bardzo dobrze jeszcze w czasach przed naszą erą. Wydobywano go i rozwożono po całym świecie. Czarne odmiany były niezwykle popularne szczególnie wśród Rzymian, którzy tworzyli z minerału pieczęci, uchwyty czy też podstawy.

W czasach starożytnych wierzono, że onyksy kumulują w sobie złą energię. Miało się tak dziać za sprawą czarnego koloru minerału. Persowie wykorzystywali je w trakcie porodu, kładąc kamienie na brzuchu, aby uchronić przed niesprzyjającymi mocami dziecko i matkę.

Właściwości onyksu

Ten kamień szlachetny jest jednym z twardszych materiałów. W skali Mohsa został oceniony na 7, gdzie 10 to twardość diamentu. Dzięki temu można w nim drążyć i obrabiać, co jest wykorzystywane w branży jubilerskiej. Chętnie dodaje się go do różnego rodzaju bransoletek, wisiorków, kolczyków, a także i pierścionków. Będzie dobrze się prezentował zarówno ze srebrem, jak i ze złotem - żółtym lub białym. Niektóre firmy decydują się również na wykorzystanie onyksu jako tarczy do zegarków.

Z racji tego, że minerał ten jest odporny, można bez problemu czyścić go pod wodą w przypadku pojawienia się zabrudzeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl