Hematyt w biżuterii

pierścionek z hematytyu

Często w branży jubilerskiej złoto, srebro czy platyna są ozdabiane różnymi kolorowymi kamieniami, co nadaje pierścionkom, kolczykom czy naszyjnikom dodatkowego charakteru. Nie inaczej jest w przypadku hematytu. Wyróżnia się on na tle innych przede wszystkim swoim kolorem – czarna i lustrzana powierzchnia jest niezwykle interesująca dla wielu miłośników biżuterii. Warto wiedzieć, że kamień ten to tlenek żelaza, który najczęściej występuje w formie romboedru, a więc bryły złożonej z sześciu rombów.

Charakterystyka minerału

Jego nazwa wywodzi się z języka greckiego. Haima oznacza krew. Można się zastanawiać, skąd taka nazwa, skoro minerał ten ma barwę czarno-srebrną. To wszystko za sprawą koloru, która uwidacznia się po zarysowaniu powierzchni kamienia lub po jego sproszkowaniu. Hematyt zawiera aż 70% czystego żelaza. Jest on twardszy, ale jednocześnie również i bardziej kruchy. Minerał ten występuje praktycznie we wszystkich głównych typach skał. Barwi on je na kolor czerwony lub różowy. Co ciekawe, jest to kamień występujący również na Marsie.

Starożytne wierzenia dotyczące hematytu

W czasach przed naszą erą wierzono, że hematyt to symbol wiążący się z odwagą, niezwykłą siłą fizyczną, a także witalnością ze względu na powiązania z krwią (kolor). Stosowano go do malowania ciał wojowników przed walką. Dodatkowo uważano, że może on umacniać połączenie łańcucha życia i śmierci w związku z czym, obsypywano ochrą (sproszkowanym kamieniem) nagrobki. Różnego rodzaju naszyjniki czy bransoletki były swego rodzaju talizmanami przynoszącymi szczęście. Wierzono, że minerał ten dodaje pewności siebie, a także ułatwia odzyskiwanie spokoju ducha.

Jak dbać o hematyt?

Niektórzy wierzą w amulety również i dzisiaj, dlatego hematyt jest tak chętnie stosowany w jubilerstwie. Różnego rodzaju naszyjniki, kolczyki, pierścionki czy brożki doskonale będą wyglądały ze srebrnymi dodatkami. Jednak należy pamiętać, aby minerał nie miał kontaktu z wodą. Ten tlenek żelaza szybko może ulec zniszczeniu. Dlatego też do jego czyszczenia należy używać miękkiej ściereczki lub szczoteczki. W przypadku uporczywych zabrudzeń można skorzystać z odrobiny wody z mydłem, aczkolwiek należy pamiętać, by dokładnie osuszyć biżuterię. Nie należy wystawiać tego minerału na działanie promieni słonecznych. Warto również przechowywać taką biżuterię w osobnym woreczku czy przegródce, aby nie porysowała się od innych błyskotek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl