Biżuteria z turmalinem

Najczęściej, kiedy słyszysz stwierdzenie „kamień szlachetny” myślisz o diamencie, szafirze, szmaragdzie czy rubinie. Jednak musisz pamiętać, że to nie wszystkie znane i cenione minerały, które można zaliczyć do tego grona. Niezwykle popularnym i często mylonym z wcześniej wymienionymi kamieniami jest turmalin. Jego nazwa pochodzi z języka syngaleskiego wywodzącego się ze Sri Lanki. Tura-mali oznacza tam minerał o różnorodnych kolorach, przyciągający popiół. Mimo że został odkryty w XV wieku, to do Europy przybył dopiero w XVIII wieku.

Kolorowy kamień szlachetny

Mieszkańcy Egiptu znali ten kamień szlachetny już w starożytności. Wierzyli oni, że różnorodność barw minerał ten zawdzięcza podróży przez tęczę. Choć dziś w trudno to uwierzyć, to faktem jest, że istnieje wiele kolorowych odmian turmalinu. Pozostałe kamienie szlachetne przyzwyczaiły nas do tego, że posiadają tylko i wyłącznie jedną barwę. W przypadku tego minerału jest zgoła inaczej. Dzięki swojej złożonej chemicznej budowie okazuje się, że możesz znaleźć odmiany „arbuzowe”, a więc o różowym czy czerwonym środku i zielonej otoczce. Takich kombinacji kolorystycznych jest wiele. Dlatego też jest to jeden z ciekawszych minerałów wykorzystywanych w jubilerstwie. Chętnie stosuje się go w różnego rodzaju kolczykach, wisiorkach czy też pierścionkach.

Właściwości turmalinu

Warto pamiętać, że mimo różnych kolorów, każdy turmalin ma takie same właściwości fizyczne. Posiadają one twardość od 7 do 7,5 w 10-stopniowej skalo Mohsa. Są one kruche, a światło rozszczepiają dosyć niewyraźnie. Jednak z pewnością zauważysz białą smugę na polerowanej powierzchni. Co ciekawe, często może się okazać, że są one pleochroiczne. Oznacza to, że w zależności od kąta padania światła zmianie ulega kolor i intensywność minerału.

Mają one także zdolność przyciągania cząsteczek. Dlatego kurz czy też popiół bardzo łatwo mogą na nich osiadać. W związku z tym wszelkiego rodzaju złota czy też srebrna biżuteria powinna być przechowywana w pudełku. Należy pamiętać, żeby na czas gotowania, sprzątania czy wykonywania innych prac domowych zdejmować tego typu biżuterię. Uchroni to turmalin przed ewentualnymi zarysowaniami czy utratą połysku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl